Vnútorný poriadok domova
Vnútorný poriadok školského internátu
V zmysle vyhlášky 236/2009 o školskom internáte vydávame tento vnútorný poriadok internátu pri Odbornom učilišti internátnom Mojmírovce.
Vnútorný poriadok školského internátu nadväzuje na školský poriadok a spoločne s ním upravuje spôsob vhodnej a účelovej organizácie života v internáte a ich kolektívnemu spolunažívaniu dobrých medziľudských vzťahov v súčasnej spoločnosti:
Obsahuje:
a/ práva a povinnosti žiakov
b/ výchovné opatrenia
c/ režim dňa
d/ pokyny riaditeľky o organizovaní stravovania ubytovaných žiakov, dodržiavaní hygienických a bezpečnostných zásad, a o informovaní rodičov o odchodoch a príchodoch žiakov
ŠKOLSKÝ - INTERNÁTNY PORIADOK
Školský internát je školské zariadenie slúžiace k prechodnému ubytovaniu žiakov. Organizácia života v ŠI je podriadená predpisom, ktorého cieľom je zabezpečiť ubytovaným žiakom čo najlepšie podmienky na úspešné štúdium v prostredí napomáhajúcom rozvoju osobnosti s dôrazom na dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov, hospodárnosti prevádzky a dodržiavanie zásad slušnosti, tolerancie a mravnosti. Dosiahnutie tohto cieľa je možné iba pri uvedomelej a aktívnej spolupráci ubytovaných žiakov so zamestnancami školského internátu.
Článok I
Ubytovanie v školskom internáte
- V školskom internáte (ďalej ŠI) môžu byť ubytovaní žiaci:
a) riadneho denného štúdia OUI, Mojmírovce 1791/14
- O prijatí uchádzača o ubytovanie do ŠI rozhoduje riaditeľ na základe žiadosti, ktorú podáva zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak, ktorý nemá zákonného zástupcu s vyživovacou povinnosťou.
Zákonný zástupca s vyživovacou povinnosťou alebo plnoletý žiadateľ o ubytovanie potvrdí, že berie na vedomie vnútorný poriadok ŠI a zaväzuje sa ho dodržiavať.
Prijatie do ŠI platí na jeden školský rok.
Článok II
Práva a povinnosti ubytovaných žiakov
- Ubytovaný má právo
- využívať zariadenia v školskom internáte určené ubytovaným
- používať pridelenú miestnosť s príslušenstvom
- požadovať základné vybavenie pridelenej miestnosti a výmenu posteľnej bielizne
- byť volený do žiackej samosprávy ŠI
- podieľať sa na realizácii výchovno-vzdelávacej činnosti prostredníctvom žiackej samosprávy
- na najmenej 2 hodiny osobného voľna a 8 hodín spánku denne
- zúčastňovať sa výchovno-vzdelávacích podujatí a záujmovej činnosti v ŠI na základe dobrovoľnosti
- prijímať návštevy vo vyhradených priestoroch (mimo času vyhradeného pre štúdium a nočný pokoj).
2. Ubytovaný je povinný
- uhrádzať príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním vo výške stanovenej zriaďovateľom školského internátu
- dodržiavať ustanovenia vnútorného poriadku ŠI a režim dňa
- rešpektovať pokyny všetkých pedagogických a ostatných zamestnancov školy a ŠI
- dodržiavať normy slušného správania
- venovať sa príprave na vyučovanie
- udržiavať čistotu a poriadok vo vnútorných a vonkajších priestoroch ŠI
- vykonávať úlohy súvisiace s udržiavaním a ochranou životného prostredia
- dodržiavať pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia vlastného i spolubývajúcich a protipožiarne predpisy
- hlásiť okamžite zistené chyby na vnútornom zariadení a inventári
- uhradiť škodu, ktorú spôsobil organizácii (§ 215 Zákonníka práce). V prípade, že sa nezistí priamy vinník prispieva k úhrade škody pomernou čiastkou podľa toho kde škoda vznikla (izba, blok, spoločné priestory). Nejednoznačné prípady rieši na podnet službukonajúceho vychovávateľa škodová komisia OUI, Mojmírovce1791/14.
Článok III
Organizácia života v ŠI
- Ubytovaní sú rozdelení do skupín, ktoré riadia skupinoví vychovávatelia. Počas neprítomnosti skupinového vychovávateľa sa ubytovaní riadia pokynmi službukonajúceho vychovávateľa. Pracovný čas vychovávateľov je určený rozpisom služieb, ktorý schvaľuje riaditeľ.
- Nočné služby v pracovných dňoch (pondelok – piatok) vykonáva pomocný vychovávateľ.
- Každé individuálne opustenie ŠI musí byť z bezpečnostných dôvodov evidované službukonajúcim vychovávateľom.
- V nedeľu prichádzajú všetci ubytovaní do 20 hod. Za dodržanie určeného času sú zodpovední rodičia, v prípade dospelých žiakov sám ubytovaný. Príchod v pondelok môže povoliť skupinový vychovávateľ len na žiadosť rodičov alebo plnoletého žiaka. Ak sa ubytovaný z dôvodu práceneschopnosti alebo iných závažných príčin nedostaví v určenom čase do ŠI, povinnosťou rodičov alebo plnoletého ubytovaného je čo najskôr oznámiť príčinu službukonajúcemu vychovávateľovi.
- Ak ubytovaný odchádza v priebehu týždňa domov, potrebuje k tomu súhlas zákonného zástupcu. Ak chce cez noc ubytovaný zostať mimo ŠI, musí vopred predložiť písomný súhlas rodičov, čo platí aj pre plnoletých žiakov.
- Individuálne vychádzky sú povolené 1x týždenne maximálne do 18 hod. Výnimku neplnoletému žiakovi možno poskytnúť až po dohode s rodičmi a riaditeľom. O udelení výnimky plnoletému rozhodne službukonajúci vychovávateľ po posúdení dôvodu jeho žiadosti.
- Rodičia informujú skupinového vychovávateľa o zmene zdravotného stavu ich dieťaťa.
- Ak ubytovaný utrpí úraz (i menšie zranenie), príde na ošetrenie do zborovne. Ak povaha zranenia neumožňuje ubytovanému prísť do zborovne, úraz ohlásia spolubývajúci. O každom poranení urobí službukonajúci vychovávateľ príslušný zápis.
- Počas času vymedzeného na štúdium sú ubytovaní povinní dodržiavať študijný pokoj, t. j.:
- nerušiť spolubývajúcich akýmkoľvek hlukom (rádioprijímač, magnetofón, hudobný nástroj, krik, hlasný rozhovor)
- obmedziť návštevy na iných izbách
- pri sledovaní TV na študovni stlmiť zvuk v televíznom prijímači tak, aby nerušil študujúcich vo vedľajšej miestnosti. Počas štúdia sa zdržiavajú vo svojich izbách.
- Ubytovaní sa môžu vzájomne navštevovať na izbách len v čase individuálneho voľna. K stretnutiam chlapcov s dievčatami slúži spoločenská miestnosť.
- Návštevy cudzích osôb je možné prijímať vo vyhradených priestoroch ŠI (chodba, lavičky v prednej časti areálu školy). Návštevu žiaci oznamujú službukonajúcemu vychovávateľovi.
Návštevy sa nesmú zdržovať v priestoroch pred vchodom do ŠI.
- V budove ŠI a v jedálni sa ubytovaní pohybujú v prezuvkách.
- Ubytovaní majú možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Zabezpečené sú raňajky, desiate, obedy, a večere.
- Ubytovaní šetrne zaobchádzajú so zariadením v školskom internáte a školskej jedálni. Racionálne využívajú elektrickú energiu a vodu.
- V zimných mesiacoch dbajú, aby nedochádzalo k zbytočnému úniku tepla.
- Ubytovaní ihneď hlásia zistené škody na vnútornom zariadení a na inventári ŠI.
- Návštevy kultúrnych a športových podujatí, sledovanie televízie do večierky, príp. po večierke (dokončenie programu) povoľuje službukonajúci vychovávateľ.
- Službukonajúci vychovávateľ po večierke z bezpečnostných dôvodov uzamkne ubytovacie priestory.
- V prípade výpadku elektrickej energie všetci ubytovaní zotrvajú na mieste kde sa nachádzajú kým nebude porucha odstránená.
Článok IV
Zásady svojpomocnej činnosti
- Na svojpomocnej činnosti sa podieľajú všetci ubytovaní. Od účasti na nej môže zo závažných, najmä zdravotných dôvodov ubytovaného oslobodiť dlhodobo riaditeľ, krátkodobo službukonajúci vychovávateľ.
- Svojpomocná činnosť zahrňuje
- upratovanie izieb a chodby
- upratovanie určeného priestoru okolia ŠI
- výmenu posteľnej bielizne.
- Pri svojpomocnej činnosti ubytovaní
- dodržiavajú predpisy a pokyny o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a určené pracovné postupy
- používajú - podľa druhu práce - potrebné osobné ochranné pracovné pomôcky
- uplatňujú hospodárny vzťah k spoločnému majetku (šetria zariadenie, pracovné prostriedky, ochranné pomôcky, šetria elektrickú energiu, vodu ...)
- oznamujú službukonajúcemu vychovávateľovi nedostatky a poruchy, ktoré by mohli ohroziť ich bezpečnosť alebo zdravie.
- Posteľná bielizeň sa vymieňa raz za 2 týždne. Raz do týždňa sa robí upratovanie skríň, poličiek, zásuviek a vetranie lôžkovín.
- Službukonajúci vychovávateľ je oprávnený kontrolovať dodržiavanie čistoty a poriadku v osobných veciach žiakov.
- Sociálne zariadenia sú spoločné. Ubytovaní sú povinní udržiavať v týchto priestoroch čistotu a poriadok.
- Ubytovaní nesmú vykonávať práce náročné na dodržiavanie bezpečnostných predpisov a spojené so zvýšeným rizikom úrazu (čistenie s použitím dezinfekčných prostriedkov, čistenie okien, osvetľovacích zariadení a sociálnych zariadení).
- Čistenie a upratovanie spoločných a spoločenských priestorov a upratovanie náročné na dodržiavanie bezpečnostných predpisov zabezpečí vedenie ŠI vlastnými prevádzkovými zamestnancami.
- Riaditeľka
- zabezpečí svojpomocnú činnosť ubytovaných so zreteľom na ich vekové a fyziologické predpoklady a oboznámenie ubytovaných s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
- zabezpečí ochranné pomôcky, čistiace prostriedky, pomôcky potrebné na čistenie a spoločný priestor na ich uloženie
- určí primeraný čas na svojpomocnú činnosť tak, aby nenarúšal čas vyhradený na odpočinok, prípravu na vyučovanie, výchovno-vzdelávaciu a záujmovú činnosť
- zabezpečí pravidelnú kontrolu poriadku a čistoty izieb, určených častí okolia ŠI, ako aj ochranných pomôcok a pracovných prostriedkov
- po zavedení svojpomocnej činnosti stanoví povinnosti upratovačiek a ostatných prevádzkových zamestnancov.
Článok V
Osobitné ustanovenia
- V školskom internáte môže povoliť riaditeľka jednorazové prenocovanie žiakov OUI, Mojmírovce 1791/14 za týchto podmienok:
- žiaci OUI, Mojmírovce 1791/14 sa zúčastnili akcie uskutočňovanej školou (exkurzia, výlet, návšteva kultúrneho podujatia ...) a návrat z nej bol v čase kedy by mali problémy s dopravou do svojho bydliska. Takéto prenocovanie povoľuje službukonajúci vychovávateľ na základe žiadosti triedneho učiteľa. Triedny učiteľ vyžiada od neplnoletého žiaka súhlas zákonného zástupcu
- jednorazovo ubytovaný žiak uhradí za ubytovanie čiastku zodpovedajúcu vecným nákladom (pranie posteľnej bielizne, spotreba vody a elektrickej energie), ktoré vyčísli pre dané obdobie ekonomický zástupca riaditeľa OUI, Mojmírovce 1791/14
- v ŠI sú pre túto príležitosť voľné ubytovacie kapacity.
Ubytovanie počas prázdnin a cez víkendy sa neposkytuje. Výnimku na sobotu a nedeľu môže udeliť riaditeľ ubytovanému žiakovi v závažnom prípade, na základe písomnej žiadosti. V prípade súhlasu sa žiak riadi Pokynmi na ubytovanie žiakov v ŠI počas dní pracovného voľna.
Článok VI
Pravidlá správania a výchovné opatrenia
- Ubytovaným je zakázané:
- fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať zdraviu škodlivé látky vo vnútornom i vonkajšom areáli školy a ŠI, pohybovať sa v areáli školy a ŠI pod vplyvom alkoholu a iných zdraviu škodlivých látok
- v prípade odôvodneného podozrenia z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy u žiaka, riaditeľ ŠI alebo iný zodpovedný pedagogický zamestnanec kontaktuje príslušný útvar policajného zboru a v prípade ohrozenia života žiaka aj zdravotníkov, ktorí disponujú prostriedkami zodpovedajúcimi na zisťovanie a použitia inej návykovej látky a majú na túto činnosť zo zákona aj oprávnenie. V prípade, ak sa použitie alkoholu, resp. nelegálnej látky potvrdí, riaditeľ školy postupuje podľa §5. odst. 10 zákona č.596/2003 Z.z.
- prechovávať a rozširovať cigarety, alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky
- prechovávať akékoľvek strelné a bodné zbrane, náboje, chemikálie a výbušniny
- prechovávať, propagovať a rozširovať časopisy a iné materiály ohrozujúce mravnosť
- svojvoľne opustiť ŠI
- prijímať cudzie osoby v priestoroch, ktoré nie sú určené pre návštevy, výnimkou sú návštevy rodičov so súhlasom službukonajúceho vychovávateľa
- umožniť vstup iným osobám, včítane neubytovaných žiakov školy, do priestorov ŠI
- zdržiavať sa na izbách, v ktorých sú ubytovaní žiaci opačného pohlavia
- svojvoľne premiestňovať inventár ŠI
- zasahovať do inštalácie akéhokoľvek druhu, lepiť plagáty na steny a skrinky v ubytovacom priestore
- vyhadzovať akékoľvek predmety a odpadky z okien
- vynášať riad zo školskej jedálne
- prechovávať v ŠI cenné predmety a peniaze.
Skupinový vychovávateľ preukázateľne poučí žiakov na začiatku školského roka o ustanoveniach Zákona č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov.
- Za závažné porušenie vnútorného poriadku sa považuje najmä
- hrubé, vulgárne vyjadrovanie sa voči zamestnancom a spolubývajúcim
- fajčenie a používanie alkoholických nápojov v areáli školy a ŠI
- rušenie nočného pokoja
- svojvoľné opustenie ŠI
- vyhadzovanie akýchkoľvek predmetov a vylievanie tekutín z okien
- porušovanie zásad svojpomocnej činnosti, nedodržiavanie hygieny a poriadku v ubytovacom priestore.
- Za zvlášť závažné porušenie vnútorného poriadku sa považuje najmä
- opakované závažné porušenie vnútorného poriadku
- prechovávanie, užívanie a distribúcia drogových látok
- prechovávanie a používanie strelných, sečných a bodných zbraní, nábojov, chemikálií a výbušnín
- zdržiavanie sa v ubytovacích priestoroch žiakov opačného pohlavia v čase nočného pokoja
- rôzne formy šikanovania a znevažovania ľudskej osobnosti
- akékoľvek zasahovanie do elektroinštalácie, vodoinštalácie a zariadení požiarnej ochrany
- umožnenie prístupu neubytovaným osobám do ŠI vo večerných a nočných hodinách
- lezenie po bleskozvodoch
- krádež alebo vandalské poškodzovanie majetku školy a ŠI a majetku osôb zdržujúcich sa v areáli školy a ŠI.
- Výchovné opatrenia
Za vzorné správanie, vzorné plnenie povinností, prejav aktivity a statočný čin môže byť žiakovi uložené výchovné opatrenie:
- individuálna pochvala skupinovým vychovávateľom
- pochvala skupinovým vychovávateľom pred výchovnou skupinou
- pochvala riaditeľom.
Ak sa žiak previní proti vnútornému poriadku ŠI, môže sa mu podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto výchovných opatrení:
- napomenutie vychovávateľom
- pokarhanie skupinovým vychovávateľom
- pokarhanie riaditeľom
- podmienečné vylúčenie z ŠI so skúšobnou dobou 2 - 6 mesiacov, podľa závažnosti priestupku
- vylúčenie z ŠI.
- Za zvlášť závažné porušenie vnútorného poriadku je ubytovaný podmienečne vylúčený alebo vylúčený z ŠI.
- Okrem explicitne vymenovaných prípadov porušenia vnútorného poriadku uvedených v bodoch 2 a 3 je závažnosť posudzovaná individuálne pedagogickou radou ŠI.
- Výchovné opatrenia sú udeľované po prerokovaní v pedagogickej rade ŠI a preukázateľným spôsobom sa oznamujú ubytovanému (v prípade neplnoletého aj zákonnému zástupcovi ubytovaného) a zaznamenávajú sa do osobného spisu žiaka. Triednemu učiteľovi sa oznamuje pochvala riaditeľom, pokarhanie riaditeľom podmienečné vylúčenie zo ŠI a vylúčenie zo ŠI.
Článok VII
Prepúšťanie z ŠI
- Riaditeľ prepustí ubytovaného počas školského roka z ŠI, ak
- o skončenie pobytu v ŠI písomne požiada zákonný zástupca ubytovaného alebo ubytovaný starší ako 18 rokov
- prestal byť žiakom strednej školy.
- Riaditeľ môže prepustiť ubytovaného z ŠI, ak
- rodič alebo iná osoba, ktorá má voči ubytovanému vyživovaciu povinnosť, alebo ubytovaný starší ako 18 rokov je v omeškaní s platením príspevku na úhradu nákladov na ubytovanie viac ako dva mesiace
- ubytovanému sa povolilo prerušenie štúdia.
Článok VIII
Samospráva ubytovaných
- Ubytovaní na začiatku školského roka zvolia zo svojich radov samosprávu. Samospráva má nepárny počet členov - v závislosti na počte ubytovaných minimálne 3, maximálne 7 členov.
- Úlohou samosprávy je
- prenášať oprávnené požiadavky ubytovaných na vedenie ŠI
- napomáhať zamestnancom ŠI pri plnení úloh vyplývajúcich z plánu práce ŠI
- upozorňovať na nedostatky vo všetkých oblastiach (BOZP, PO, vo vybavení ubytovacích priestorov a pod.)
- podávať konštruktívne návrhy na skvalitnenie životného prostredia, režimu dňa, svojpomocnej činnosti, ...
- navrhovať zmeny a doplnky vo vnútornom poriadku ŠI.
Článok IX
Záverečné ustanovenie
- Každý ubytovaný je povinný osvojiť si v priebehu prvého týždňa pobytu všetky zásady vnútorného poriadku ŠI, do ktorého patria bezpečnostné predpisy a režim dňa a dodržiavať ich.
- Skutočnosť, že bol oboznámený s vnútorným poriadkom a poučený o zásadách bezpečnosti práce, ochrane zdravia a protipožiarnej ochrane potvrdí žiak vlastnoručným podpisom.
- Vnútorný poriadok ŠI nadobúda účinnosť dňom 1. 9. 2009.
Bezpečnostné predpisy pre žiakov ubytovaných
v Školskom internáte pri OUI, Námestie sv. Ladislava 1791/14, Mojmírovce _________________________________________________________________________________
Žiakom ubytovaným v ŠI je z dôvodov ochrany vlastného zdravia a zdravia iných osôb pohybujúcich sa v areáli a ochrany majetku a zariadení zakázané:
- Sedieť na oknách, vykláňať sa z okien.
- Prechovávať potraviny za oknom.
- Kĺzať sa po schodišti, po zábradlí a skákať po schodoch.
- Sedieť na ochranných parapetných doskách pred oknami na izbách.
- Používať vlastné elektrospotrebiče bez písomného povolenia riaditeľa (absolútny zákaz používať varič, žehličku, rýchlovarič, ohrievač ).
- Vykonávať kolektívnu športovú, kultúrnu, prípadne inú činnosť bez prítomnosti pedagogického dozoru. Ak sa nejedná o plánované akcie sú žiaci povinní požiadať o pedagogický dozor.
- Manipulovať bez príčiny so zariadeniami požiarnej ochrany, poškodzovať ich plomby a uzávery .
- Manipulovať s otvoreným ohňom a plameňom (zápalky, zapaľovače, horiace predmety)
- Svojvoľne manipulovať s elektrickými rozvodmi, rozhlasovým a televíznym zariadením.
- Liezť po bleskozvode.
- Opustiť ŠI bez vedomia službukonajúceho vychovávateľa.
V Mojmírovciach, dňa 31.08. 2017
PaedDr. Janka Stoláriková
riaditeľka školy
Organizačné podmienky
Pre realizáciu školského výchovného programu platí zákon NR SR č. 245/2008 Z.Z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, súvisiace vyhlášky nariadenia a vnútorné predpisy OUI Mojmírovce.
Organizácia výchovnej činnosti
Pondelok – piatok:
6,30 - budíček
6,45 - osobná hygiena
7,00 - úprava spální
7,30 - raňajky
7,40 - odchod na vyučovanie do školy
7,45 - vyučovanie podľa rozvrhu
Pondelok – štvrtok
do 15,00 - sebaobslužná činnosť, relaxačná činnosť
15,00 – 16,00 - pracovná činnosť, relaxačná činnosť, osobné voľno, rekreačná činnosť
16,00 – 17,30 - rôzne zložky výchovy podľa plánu práce v stanovený mesiac, týždeň, deň
- sebavzdelávacia činnosť
- kultúrno-spoločenská činnosť
17,30 – 18,00 - večera
18,00 – 19,30 - sebavzdelávacia činnosť
19,30 – 20,45 - záujmová činnosť
20,45 – 21,30 - večerná hygiena
21,30 – 06,30 - nočný kľud
Nedeľa
15,00 – 20,00 - príchod do internátu